Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Czym jest litania pompejańska?

[the_ad id=”1087″]

Pochodzenie modlitwy datuje się na 1884r., we włoskiej miejscowości. Wtedy to Fortunatina Agrelli, cierpiąca z powodu choroby, składała żarliwe modły o odzyskanie zdrowia. Objawiła się jej Matka Boska, która poleciła, by dziewczynka odmówiła trzy nowenny błagalne, a gdy dokona się cud i wyzdrowieje, odmówiła jeszcze trzy nowenny dziękczynne. W wyznaczonym przez Maryję dniu, Fortunatina odzyskała pełnię zdrowia. Matka Boska objawiała się jej jeszcze kilka razy, podczas jednej z takich sytuacji powiedziała: “Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na Moją cześć trzy nowenny, odmawiając piętnaście tajemnic różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne”. W oparciu o ten cud, litania została rozpropagowana przez Włocha Bartola Longo, zainicjował on także nabożeństwa w Pompejach.

W jaki sposób odmawiać modlitwę?

Opiera się ona głównie na różańcu, jeśli zatem potrafimy z niego korzystać, litania nie sprawi nam większych problemów. Można podzielić ją na dwie części: błagalną i dziękczynną. Każda z nich trwa 27 dni, jeżeli zatem pomnożymy liczbę dni przez ilość części, uzyskamy w sumie 54 dni, podczas których odmawiamy litanię. Codziennie odmawiamy 3 części różańca – radosną, bolesną oraz chwalebną, czyli łącznie 15 tajemnic. Dodatkowo wskazane, choć nieobowiązkowe, jest odmówienie czwartej części różańca (tajemnicy światła). 

Poszczególne części Nowenny Pompejskiej

Przed rozpoczęciem każdej kolejnej części należy wypowiedzieć słowa: “Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć Królowo Różańca Świętego”. Proces modlitwy zaczynamy od znaku Krzyża Świętego. Należy wskazać jedną intencję, o którą będziemy modlić się w litanii.

Dotykając krzyżyka na różańcu zaczynamy od “Wierzę w Boga…”, następnie “Ojcze Nasz…”, 3 razy “Zdrowaś Maryjo….”, “Chwała Ojcu…”. Później rozpoczynamy odmawianie tajemnic Różańca Świętego, a po skończeniu jej odmawiamy “Ojcze Nasz”, 10 razy “Zdrowaś Maryjo”, “Chwała Ojcu”, “O mój Jezu”. Kończąc każdą część różańca pamiętajmy o odmówieniu “Pod Twoją Obronę…”. Cały różaniec kończymy modlitwą błagalną lub dziękczynną (zależy to od tego, w której części aktualnie się znajdujemy). Litanię kończymy słowami “Królowo Różańca Świętego, módl się za nami!” powtórzone trzykrotnie. 

Świadectwa innych osób 

Cud, który spotkał Fortunatinę Agrelli nie był jedynym przypadkiem odnotowanym w historii. W 1902 roku do świątyni w Pompejach udała się Marís Lucía Calviño. Kobieta cierpiała na problemy zdrowotne, przy których lekarze rozkładali ręce. Tracąc nadzieję na wyzdrowienie, spróbowała ona próśb do Matki Boskiej. Odbyła pielgrzymkę do bazyliki i odmówieniu litanii pompejańskiej, dziewczyna została uzdrowiona. 

Tysiące osób zostało wysłuchanych i otrzymało łaskę. Są to ludzie, którzy borykali się nie tylko z problemami zdrowotnymi, lecz również sprawami bardziej przyziemnymi, takimi jak uzależnienie od używek, nieodpowiednie towarzystwo czy niekorzystna sytuacja zawodowa. Wszyscy, którzy złożyli swe prośby i przez 54 dni odmawiali Nowenną Pompejską, zostali wysłuchani. 

O jakie intencje się modlić?

Choć pierwotny cud odbył się na dziewczynce, która walczyła o zdrowie, nie jest to jedyna możliwa intencja składana do Matki Bożej. Nie bójmy się prosić o łaskę w sprawach dla nas ważnych. Może to być zarówno prośba o pomoc dla naszych dzieci, by odnalazły się na drodze życiowej, jak i zwrócenie się o pomoc z płodnością u par, które długo starają się o dziecko. Matka Boska sama bowiem powiedziała, że ktokolwiek pragnie doznać łaski, winien odmówić Nowennę Pompejańską, a zostanie on wysłuchany.

 Słowa kluczowe: nowwena pompejanska, nowenna pompejanska swiadectwa, nowenna pompejańska, nowenna pompejańska świadectwa, modlitwa pompejańska, nowenny pompejańskiej

error: Content is protected !!